تبلیغات
محمد علی مرادی - 12 راه برای استفاده بهتر از فایرفاکس

محمد علی مرادی
 
بهترین ترفندها جدیدترین نرم افزارها موبایل کتاب الکترونیکی محمد علی مرادی

در حال حاضر اکثر کاربران اینترنت ، نام فایرفاکس ، مرورگر محبوب وب را شنیده اند و با یکبار استفاده آن را جایگزین اینترنت اکسپلورر کرده اند. این مرورگر فوق العاده که از نظر سرعت و امنیت از هر جهت نسبت به IE برتر است در داخل خود ترفندهایی نیز نهفته است. در این ترفند قصد داریم به معرفی 12 راه برای استفاده بهتر و بهینه تر از قسمت های مختلف فایرفاکس پرداخته ایم که این مرورگر را پیش از پیش کاربردی تر میکند.

به ادامه مطلب بروید

۱- فضای نمایش بیشتر
آیكون‌های موجود در نوار ابزار را كوچك‌تر كنید.به این آدرس بروید. View - Toolbars - Customize و “Use small icons ” را تیك بزنید.

2- كلمات كلیدی هوشمند
به وسیله‌ی این ترفند می‌توانید موتور جست‌وجوی دلخواه خود را به موتورهای جست‌وجوی فایرفاكس اضافه كنید. بر روی موتور جست‌وجوی دلخواهتان راست كلیك و گزینه‌ی” Add a Keyword for this search ” را انتخاب كنید.
بعد یك اسم و یك كلمه‌ی كلیدی به آن بدهید. ( به عنوان مثال من جعبه‌ی سرچ سایت mashable را در نظر می‌گیرم و نام آن را mashable و كلمه‌ی كلیدی را هم mash انتخاب می‌كنم. ) حال برای سرچ كلمه‌ی iphone در سایت mashable كافی است در نوار آدرس فایرفاكس “mash iphone ” را تایپ كنم و اینتر را بزنم. به همین سادگی می‌توانید موتورهای جست‌وجوی دیگری را نیز به فایرفاكس اضافه كنید.

3- میانبرهای صفحه كلید
یادگیری این میانبرها شاید وقت زیادی بگیرد. ولی وقتی آن‌ها را فرا بگیرید، گشت‌وگذار شما در اینترنت سریع‌تر می‌شود. لیست زیر پركاربردترین میانبرها را شامل می‌شود.
اسكرول‌بار ( page down و page up )
جست‌وجو ( Ctrl+F ) یا ( F3 )
جست‌وجوی سریع ( / )
پیدا كردن مورد بعدی ( Alt+N ) یا ( Ctrl+G )
اضافه كردن به بوكمارك ( ‍Ctrl+D )
ایجاد تب جدید ( Ctrl+T )
باز كردن آخرین تب بسته شده ( Ctrl+Shift+T )
رفتن به قسمت جست‌وجو ( Ctrl+K )
رفتن به نوار آدرس ( Ctrl+L )
بزرگ كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+= )
كوچك كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+- )
بستن تب ( Ctrl+W )
بارگذاری مجدد ( F5 )
نمایش به صورت تمام صفحه ( F11 )
رفتن به صفحه‌ی خانه ( Alt+Home )
- 4تكمیل آدرس به صورت خودكار.
یك میانبر دیگر كه كاربرد آن به مانند میانبرهای بالا رایج نیست. در نوار آدرس ( ‍Crtl+L )، نام سایت را بدون ” WWW ” و
” com. ”
تایپ كنید. سپس Ctrl+ Enter را فشار بدهید. قسمت‌های پرنشده به صورت خودكار نوشته می‌شوند. برای ” net. ” از Shift+Enter و برای ” org. ” از Ctrl+Shift+Enter استفاده كنید.

5- حركت در بین تب‌ها
به جای استفاده از ماوس برای انتخاب تب‌ها، می‌توانید از صفحه كلید استفاده كنید.
رفتن به تب بعدی ( Ctrl+Tab ) یا ( ‍Ctrl+ page down )
رفتن به تب قبلی ( Ctrl+Shift+Tab ) یا ( Ctrl+page up )
رفتن به تب موردنظر بوسیله‌ی انتخاب شماره‌ی آن ( Ctrl+1-9 )

6- میانبرهای ماوس
بازكردن در یك تب جدید ( كلیك وسط بر روی لینك ) یا ( كلیك چپ+Ctrl )
صفحه‌ی قبلی ( Shift+Scroll down )
صفحه‌ی بعدی ( Shift+Scroll up )
بزرگ كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+Scroll down )
كوچك كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+ Scroll up )
بستن تب ( كلیك وسط بر روی تب )

7- پاك كردن آیتم‌ها از history نوار آدرس
فایرفاكس می‌تواند به صورت خودكار، URL هایی را كه قبلا بازدید كرده‌اید، نشان دهد. اما شاید شما نخواهید این URL‌ها نشان داده شوند. به نوار آدرس بروید. بر روی زبانه‌ی كوچك سمت راست آن كلیك كنید. بوسیله‌ی كلیدهای جهت‌دار صفحه كلید، URL مورد نظر خود را انتخاب و توسط تكمه‌ی delete، آن را حذف كنید.

User chrome -8
اگر از ظاهر و امكانات فایرفاكس خود خسته شده‌اید، می‌توانید بوسیله‌ی ساختن UserChrome.css ، تغییراتی در فایرفاكس ایجاد كنید. البته كار با آن كمی پیچیده است و خواندن این راهنما را توصیه می‌كنم.

about:config -9 
مكان اصلی برای ایجاد تغییر در فایرفاكس كه كار با آن خیلی هم پیچیده نیست. شما می‌توانید با تایپ about:config در نوار آدرس به این صفحه بروید. این قسمت تا حدودی شبیه ساختار رجیستری ویندوز میباشد و از 4 شاخه تشکیل شده است:
Prefrence Name :
این قسمت همان طور كه از ظاهرش پیداست نام دستور العمل رو یدك میكشد.
Status :
اینجا وضیعت دستور العمل را نشان میدهد كه اگر بر روی Default تنظیم شده باشد به این معناست که در حالت پیش فرض قرار دارد و در صورتی که بر روی User Set تنظیم شده باشد مشخص کننده این است که کاربر تغییری در آن ایجاد کرده.
الف - boolean : كه حالت false و true رو معرفی میکند.
ب-integer : كه مقادیر عددی رو دریافت میكند.
ج- string : كه مقادیر رشته ای رو دریافت میكند.
شاخه آخر هم value هست كه مقدار دستورالعمل رو نشان میدهد كه ارتباط مستقیم با حالت type دارد.
لازم به ذکر است که اغلب اضافه شونده ها در این قسمت دارای Option هستند. پس ممكن است بعضی مقادیر به دلیل نصب اضافه شونده ای در یك مرورگر باشد و در مرورگری كه فاقد اون اضافه شونده است موجود نباشد.

10- به سایتی دلخواه در بوكمارك یك كلمه‌ی كلیدی اضافه كنید
دسترسی به سایت‌های موجود در بوكمارك بوسیله‌ی این ترفند سریع‌تر می‌شود. بر روی سایتی در بوكماركتان راست كلیك و Properties را انتخاب كنید و در كادر باز شده، فیلد keyword را با یك كلمه‌ی كلیدی پر كنید. حالا شما می‌توانید این كلمه‌ی كلیدی را در نوار آدرس تایپ كنید و به سرعت وارد سایت مورد نظر شوید.

11- میزان استفاده از RAM
اگر فایرفاكس قسمت زیادی از حافظه‌ كامپیوتر را اشغال می‌كند، می‌توان آن را محدود كرد. به about:config بروید. ” browser.cache ” را در قسمت F,i,l,t,e,r تایپ و ” browser.cache.disk.capacity “را انتخاب كنید. به طور پیش‌فرض بر روی 50000 تنظیم شده است. اما شما می‌توانید آن‌را متناسب با مقدار حافظه‌ی كامپیوتر خود، كاهش دهید. اگر حافظه‌ی رم شما بین 512MB تا 1GB است، 15000 را امتحان كنید.

12- جابه‌جایی یا حذف دكمه‌ی Close Tab
آیا شما به ندرت بر روی دكمه‌ی Close موجود بر روی تب‌های فایرفاكس كلیك می‌كنید؟ شما می‌توانید آن‌ها را جابه‌جا و یا حذف كنید. دوباره به about:config بروید. ” browser.tabs.closeButtons ” را جست‌وجو و باز كنید. كاربرد مقدارها در زیر آمده است.
0 :
دكمه‌ Close را فقط بر روی تب فعال نشان می‌دهد.
1 : (
پیش‌فرض) دكمه‌ Close را بر روی تمام تب‌ها نشان می‌دهد.
2 :
دكمه‌ی Close را نشان نمی‌دهد.
3 :
یك دكمه‌ی Close در انتهای نوار تب‌ها نشان می‌دهد. 

طبقه بندی: ترفند ویندوز، 

نوشته شده در تاریخ جمعه 30 فروردین 1387 توسط یاری هکر
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است